منو

مبانی امنیت در تلفن های هوشمند و تبلت ها – بخش اول

۱۳۹۲/۱۱/۱۵ - مبانی امنیت در تلفن های هوشمند و تبلت ها

آشنایی با سیستم عامل تلفن های همراه و تبلت ها

این روزها تلفن های همراه و تبلت ها نقش رایانه هایی را بازی می کنند که به راحتی در جیب ما جا می شوند. برای همین این ابزارها مانند رایانه ها از یک سیستم عامل استفاده می کنند که در زبان انگلیسی Mobile Operating System نامیده می شوند و بسته به شرکت تولید کننده گوشی هوشمند یا تبلت، نام سیستم عامل متفاوت است. به عنوان مثال شرکت اپل صاحب سیستم عامل آی او اس (iOS) و گوگل صاحب سیستم عامل اندروید (Android) است.

با این مقدمه بد نیست که نگاهی کوتاه به سیستم عامل های معروف و پرکاربرد در دنیای گوشی های هوشمند و تبلت ها بیاندازیم.

ios-logoآی او اس- اپل (iOS- Apple)

آی او اس سیستم عامل بسته ای (Closed Source) است که هسته اش را سیستم عامل داروین تشکیل می‌دهد. شرکت اپل این سیستم عامل را برای اولین بار در سال ۱۳۸۶ منتشر کرد و هم اکنون بر روی آی فون، آی پاد، آی پد و دومین نسل از تلویزیون های اپل فعال است. به دلیل ویژگی بسته بودن آی او اس، نصب اپلیکیشن های مختلف بر روی آن تنها از طریق اپ استور اپل امکان پذیر است هر چند با جیلبرک کردن (Jailbreak) می توان بدون مراجعه به اپ استور و از طریق وب سایت های دیگر، اپلیکیشن های مختلف را نصب کرد.

اما شاید بد نباشد به این نکته اشاره کنیم که جیلبرک کردن ای او اس شما را در خطر قرار می دهد ما به شما پیشنهاد می کنیم که به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی آی فون، آی پد و… خود را جیلبرک نکنید.

logo-androidاندروید- گوگل (Android- Google)
اندروید سیستم عامل باز و آزاد (Free and Open Source) است که براساس لینوکس نوشته شده است. شرکت گوگل این سیستم عامل را برای اولین بار در سال ۱۳۸۷ منتشر کرد که از آن زمان تا کنون با استقبال خیره کننده ای مواجه شده است و براساس آخرین آمار، ۵۲ درصد از بازار تلفن های همراه را به خود اختصاص داده است.

سیستم عامل اندروید به دلیل ماهیت متن باز بودن آن، توسط شرکت های مختلفی که سازنده گوشی های هوشمند و تبلت هستند مورد استفاده قرار می گیرد و شاید فعال ترین شرکت در این زمینه را سامسونگ دانست که با گوشی های هوشمند و تبلت های گلکسی خود، سهم خوبی را در این بازار به خود اختصاص داده است.

windos-phoneویندوز فون- مایکروسافت (Windows Phone- Microsoft)


ویندوز فون سیستم عامل بسته (Closed Source) است که در سال ۱۳۸۹ توسط شرکت مایکروسافت عرضه شد. این سیستم عامل که به صورت کامل از نظر ظاهری مجددا طراحی شده است، با تمامی محصولات مایکروسافت مانند اسکای درایو، اکس باکس لایو و… هماهنگی دارد. معروف ترین شرکتی که تاکنون گوشی های هوشمند مبتنی بر ویندوز فون را به بازار عرضه کرده است، شرکت نوکیا بوده است که گوشی هوشمند لومیا یکی از مطرح ترین آنهاست.

این سیستم عامل هر چند که تا حدودی موفق بوده است، اما به دلیل پیکربندی و امکانات محدودی که در اختیار کاربران فارسی زبان و به خصوص ایرانی قرار می دهد، با استقبال خوبی در ایران مواجه نشده است.

سه مورد بالا را می توان مشهورترین سیستم های عامل گوشی های هوشمند و تبلت ها در میان کاربران فارسی زبان دانست هر چند که سیستم های عامل دیگری مانند بادا، بلک بری، سیمبیان و… نیز بر روی گوشی های همراه فعال هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.