منو

سرگذشت سیستم عاملی به نام اندروید

۱۳۹۲/۱۱/۱۳ - مبانی اندروید به زبان ساده
لوگوی اندروید

لوگوی اندروید

شرکت اندروید در اکتبر ۲۰۰۳ با نام Android Inc. در پالو آلتوی کالیفرنیا توسط اندی رابین، ریچ مینر، نیک سیرز و کریس وایت تاسیس شد.

این شرکت تا آگوست ۲۰۰۵ که توسط گوگل خریداری شد، محصولی را به بازار عرضه نکرد.

در ۵ نوامبر ۲۰۰۷ گوگل کنسرسیومی را حول محور اندروید و با مشارکت تعداد زیادی از غول های دنیای الکترونیک و موبایل راه اندازی کرد.

در نوامبر ۲۰۰۷ نسخه بتای اندروید عرضه شد.

۲۳ سپتامبر ۲۰۰۸ اولین ابزار اندرویدی توسط اچ تی سی و مجهز به سیستم عامل اندروید ۱٫۰ رونمایی شد. این اسمارت فون HTC Dream یا G1 نام داشت. اندروید ۱٫۰ سرویس های یکپارچه گوگل را درون خود داشت. از مرورگر اینترنتی با پشتیبانی کامل از HTML و XHTML استفاده می کرد. به اندروید مارکت برای دانلود اپلیکیشن ها و دریافت آپدیت ها دسترسی داشت و قابلیت هایی همچون چند وظیفگی، چت، وای فای و بلوتوث را پشتیبانی می کرد.

۹ فوریه ۲۰۰۹ نسخه ۱٫۱ اندروید که حاوی برخی آپدیت ها برای نسخه اول بود، تنها برای اسمارت فون G1 اپراتور T-Mobile عرضه شد.

۳۰ آوریل ۲۰۰۹ اندروید ۱٫۵ با نام کیک فنجانی (Cupcake) و بر پایه کرنل لینوکس ۲٫۶٫۲۷ به طور رسمی رونمایی شد. از اینجا بود که نامگذاری نسخه های مختلف اندروید با دسرها و به ترتیب الفبا آغاز شد. این نسخه اندروید ضبط سریع تر تصاویر، فعال سازی بسیار سریع جی پی اس، صفحه کلید تاچ و آپلود مستقیم ویدیوها به پیکاسا و یوتیوب را فراهم می آورد.

۱۵ سپتامبر ۲۰۰۹ اندروید ۱٫۶ با نام دونات (Donut) و بر پایه کرنل لینوکس ۲٫۶٫۲۹ عرضه شد. این نسخه اندروید امکان سرچ صوتی، باکس سرچ یکپارچه، نشانگر میزان مصرف باتری، پشتیبانی از CDMA و تبدیل متن به صوت چند زبانه را عرضه می کرد.

در ۲۶ اکتبر ۲۰۰۹ هم اندروید ۲٫۰ شیرینی خامه ای (Eclair) به بازار آمد. این نسخه در واقع تغییر چندانی نسبت به دو نسخه قبلی نداشت و یک آپدیت گسترده با قابلیت های جدید بود.

۲۰ می ۲۰۱۰ زمان عرضه اندروید ۲٫۲ ماست یخی (Froyo) بود. این نسخه یکی از امن ترین و پایدارترین اندرویدهایی است که تا کنون مورد استفاده قرار گرفته و هنوز بخش اعظم بازار اسمارت فون های اندرویدی در دست اندروید ۲٫۲ و ۲٫۳ است.

۶ دسامبر ۲۰۱۰ گوگل اندروید ۲٫۳ نان زنجفیلی (Gingerbread) را معرفی نمود.

۲۲ فوریه ۲۰۱۱ زمان عرضه اندروید ۲٫۳٫۳ بر پایه کرنل لینوکس ۲٫۶٫۳۵ بود.

۱۰ می ۲۰۱۱ اندروید ۳٫۰ شانه عسل (Honeycomb) به عنوان یک نسخه ویژه تبلت ها از سوی گوگل معرفی شد. البته این نسخه از اندروید اقبال چندانی نیافت و با عرضه نسخه بعدی، خیلی زود فراموش شد.

۱۰ و ۱۱ می ۲۰۱۱ زمان معرفی اندروید بستنی حصیری (Ice Cream Sandwich) در کنفرانس سالانه توسعه دهندگان گوگل بود.

۱۹ اکتبر ۲۰۱۱ گوگل رسما اندروید ۴٫۰ را با نام بستنی حصیری روانه بازار کرد. از این به بعد، به نظر می رسد که سیستم عامل اندروید بالاخره به نقطه قابل اتکایی رسیده و می توان این تاریخ را شروع دوران بلوغ اندروید دانست. این نسخه به صورت مشترک برای تمامی ابزارهای همراه از قبیل اسمارت فون و تبلت عرضه شد.

۲۷ ژوئن ۲۰۱۲ گوگل در کنفرانس سالانه توسعه دهندگان (Google I/O) از نسخه جدید اندروید رونمایی کرد: اندروید ۴٫۱ جلی بین (Jelly Bean). پیش از این گمان می رفت که نسخه بعدی، اندروید ۵٫۰ باشد اما گوگل با معرفی این نسخه و عرضه اولین تبلت خود بر پایه آن به شایعات پایان داد. جلی بین، سریع ترین، روان ترین و امن ترین نسخه این سیستم عامل تاکنون است. البته هنوز تا همه گیر شدن آن همانند نسخه ۲٫۲ و ۲٫۳ راه زیادی در پیش است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.